CIR06CF-36-6PW-F80
Overview of CIR06CF-36-6PW-F80
Part NumberCIR06CF-36-6PW-F80
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 6POS SILVER CRIMP
Price for CIR06CF-36-6PW-F80
Specification of CIR06CF-36-6PW-F80
Status
Active
Series
CIR
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
6
Shell Size - Insert
36-6
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
W
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Environment Proof
Material Flammability Rating
Features
Cable Clamp
Shielding
Current Rating (Amps)
80A, 150A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC