DTS24W21-39JB
Overview of DTS24W21-39JB
Part NumberDTS24W21-39JB
ManufacturerTE Connectivity DEUTSCH Connectors
DescriptionCONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload DTS24W21-39JB Datasheet PDFPDF Icon
Price for DTS24W21-39JB
Specification of DTS24W21-39JB
Status
Active
Series
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Package
Bulk
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
39
Shell Size - Insert
21-39
Shell Size, MIL
Mounting Type
Panel Mount
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Termination
Crimp
Fastening Type
Threaded
Orientation
B
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Environment Sealed
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Voltage Rating
Cable Opening
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C