MTSW-104-24-F-D-240
Overview of MTSW-104-24-F-D-240
Part NumberMTSW-104-24-F-D-240
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-F-D-240 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-F-D-240
Specification of MTSW-104-24-F-D-240
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A