MTSW-118-07-T-D-140
Overview of MTSW-118-07-T-D-140
Part NumberMTSW-118-07-T-D-140
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-T-D-140 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-T-D-140
Specification of MTSW-118-07-T-D-140
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A