MTSW-118-07-T-S-130
Overview of MTSW-118-07-T-S-130
Part NumberMTSW-118-07-T-S-130
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-07-T-S-130 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-07-T-S-130
Specification of MTSW-118-07-T-S-130
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A