MTSW-118-09-L-D-100
Overview of MTSW-118-09-L-D-100
Part NumberMTSW-118-09-L-D-100
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-L-D-100 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-L-D-100
Specification of MTSW-118-09-L-D-100
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post
0.530" (13.46mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)
Current Rating (Amps)
3A