MTSW-118-09-S-S-475
Overview of MTSW-118-09-S-S-475
Part NumberMTSW-118-09-S-S-475
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-S-S-475 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-S-S-475
Specification of MTSW-118-09-S-S-475
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.475" (12.07mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Current Rating (Amps)
3A