MTSW-118-09-S-S-479
Overview of MTSW-118-09-S-S-479
Part NumberMTSW-118-09-S-S-479
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-S-S-479 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-S-S-479
Specification of MTSW-118-09-S-S-479
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.479" (12.17mm)
Contact Length - Post
0.151" (3.84mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3A