MTSW-118-09-T-S-250
Overview of MTSW-118-09-T-S-250
Part NumberMTSW-118-09-T-S-250
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-T-S-250 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-T-S-250
Specification of MTSW-118-09-T-S-250
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post
0.380" (9.65mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A