MTSW-118-09-T-S-260
Overview of MTSW-118-09-T-S-260
Part NumberMTSW-118-09-T-S-260
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-T-S-260 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-T-S-260
Specification of MTSW-118-09-T-S-260
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
18
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post
0.370" (9.40mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A