MTSW-118-09-T-D-440
Overview of MTSW-118-09-T-D-440
Part NumberMTSW-118-09-T-D-440
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-T-D-440 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-T-D-440
Specification of MTSW-118-09-T-D-440
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A