MTSW-118-09-T-D-475
Overview of MTSW-118-09-T-D-475
Part NumberMTSW-118-09-T-D-475
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-118-09-T-D-475 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-118-09-T-D-475
Specification of MTSW-118-09-T-D-475
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
36
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.475" (12.07mm)
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A