ABC50HETS
Overview of ABC50HETS
Part NumberABC50HETS
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
DatasheetsDownload ABC50HETS Datasheet PDFPDF Icon
Price for ABC50HETS
Specification of ABC50HETS
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness
10.0in (0.25m)
Contact Type
Cantilever
Color
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia