B43544A6686M002
Overview of B43544A6686M002
Part NumberB43544A6686M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP
Price for B43544A6686M002
Specification of B43544A6686M002
Status
Obsolete
Capacitance
68 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.22Ohm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
1.81 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)