B43544A7277M002
Overview of B43544A7277M002
Part NumberB43544A7277M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 270UF 20% 550V SNAP
DatasheetsDownload B43544A7277M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A7277M002
Specification of B43544A7277M002
Status
Active
Capacitance
270 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
430mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
680 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)