B43544A7476M000
Overview of B43544A7476M000
Part NumberB43544A7476M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 47UF 20% 550V SNAP
Price for B43544A7476M000
Specification of B43544A7476M000
Status
Obsolete
Capacitance
47 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.47Ohm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
3.84 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)