BFC237944365
Overview of BFC237944365
Part NumberBFC237944365
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 3.6UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944365 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944365
Specification of BFC237944365
Capacitance
3.6 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)