BFC237944394
Overview of BFC237944394
Part NumberBFC237944394
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944394 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944394
Specification of BFC237944394
Capacitance
0.39 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)