BFC237944395
Overview of BFC237944395
Part NumberBFC237944395
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944395 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944395
Specification of BFC237944395
Package
Bulk
Capacitance
3.9 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)