C1206R105K3RACT500
Overview of C1206R105K3RACT500
Part NumberC1206R105K3RACT500
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1UF 25V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206R105K3RACT500 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206R105K3RACT500
Specification of C1206R105K3RACT500
Series
SMD Indust X7R HT175C
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25V
Operating Temperature
-55C ~ 175C
Features
Soft Termination, High Temperature
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)