C1206S102J5RACAUTO
Overview of C1206S102J5RACAUTO
Part NumberC1206S102J5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1000PF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S102J5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S102J5RACAUTO
Specification of C1206S102J5RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
1000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
50V
Features
Floating Electrode
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)