C1206S102K1RACAUTO
Overview of C1206S102K1RACAUTO
Part NumberC1206S102K1RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1000PF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S102K1RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S102K1RACAUTO
Specification of C1206S102K1RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
1000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)