C1206S102JDGACAUTO
Overview of C1206S102JDGACAUTO
Part NumberC1206S102JDGACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1000PF 1KV C0G/NP0 1206
DatasheetsDownload C1206S102JDGACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S102JDGACAUTO
Specification of C1206S102JDGACAUTO
Series
SMD Auto C0G FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
1000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Features
Floating Electrode
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)