C1206S102J5RAC7800
Overview of C1206S102J5RAC7800
Part NumberC1206S102J5RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1000PF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S102J5RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S102J5RAC7800
Specification of C1206S102J5RAC7800
Status
Active
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET,WEC
Capacitance
1000 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)