MTSW-104-23-T-S-240
Overview of MTSW-104-23-T-S-240
Part NumberMTSW-104-23-T-S-240
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-T-S-240 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-T-S-240
Specification of MTSW-104-23-T-S-240
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
4
Number of Rows
1
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A