MTSW-104-23-T-T-252
Overview of MTSW-104-23-T-T-252
Part NumberMTSW-104-23-T-T-252
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-T-T-252 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-T-T-252
Specification of MTSW-104-23-T-T-252
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
12
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.252" (6.40mm)
Contact Length - Post
0.093" (2.35mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A