MTSW-104-24-F-D-145
Overview of MTSW-104-24-F-D-145
Part NumberMTSW-104-24-F-D-145
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-24-F-D-145 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-24-F-D-145
Specification of MTSW-104-24-F-D-145
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
8
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post
0.235" (5.97mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
3.00in (0.076m)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Current Rating (Amps)
3A