ABC50HETN
Overview of ABC50HETN
Part NumberABC50HETN
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
DatasheetsDownload ABC50HETN Datasheet PDFPDF Icon
Price for ABC50HETN
Specification of ABC50HETN
Status
Active
Package
Tray
Supplier
Sullins Connector Solutions
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Gender
Female
Number of Positions/Bay/Row
Number of Positions
50
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Number of Rows
1
Pitch
0.100" (2.54mm)
Read Out
Single
Features
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Contact Material
Beryllium Copper
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
10.0in (0.25m)