B43544A6477M087
Overview of B43544A6477M087
Part NumberB43544A6477M087
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
DatasheetsDownload B43544A6477M087 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A6477M087
Specification of B43544A6477M087
Status
Active
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.51 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
270 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.252" (57.20mm)