BFC237944304
Overview of BFC237944304
Part NumberBFC237944304
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.3UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944304 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944304
Specification of BFC237944304
Capacitance
0.3 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)