BFC237944335
Overview of BFC237944335
Part NumberBFC237944335
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944335 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944335
Specification of BFC237944335
Capacitance
3.3 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)