BFC237944334
Overview of BFC237944334
Part NumberBFC237944334
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944334 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944334
Specification of BFC237944334
Package
Bulk
Capacitance
0.33 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)