MTSW-104-23-T-S-235
Overview of MTSW-104-23-T-S-235
Part NumberMTSW-104-23-T-S-235
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-104-23-T-S-235 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-104-23-T-S-235
Specification of MTSW-104-23-T-S-235
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps)
3A