B43544A6477M067
Overview of B43544A6477M067
Part NumberB43544A6477M067
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
DatasheetsDownload B43544A6477M067 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544A6477M067
Specification of B43544A6477M067
Status
Active
Series
B43544
Package
Tray
Supplier
EPCOS - TDK Electronics
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.52 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
270 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)