BFC237944275
Overview of BFC237944275
Part NumberBFC237944275
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944275 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944275
Specification of BFC237944275
Capacitance
2.7 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)