RCM30DCBS
Overview of RCM30DCBS
Part NumberRCM30DCBS
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCBS Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCBS
Specification of RCM30DCBS
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Pitch
0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Contact Type
Hairpin Bellows
Color
Green
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia