RCM30DCCT
Overview of RCM30DCCT
Part NumberRCM30DCCT
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCCT Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCCT
Specification of RCM30DCCT
Status
Active
Package
Tray
Supplier
Sullins Connector Solutions
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Gender
Female
Number of Positions/Bay/Row
30
Number of Positions
60
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Number of Rows
2
Pitch
0.156" (3.96mm)
Read Out
Dual
Features
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)