RCM30DCCS-S189
Overview of RCM30DCCS-S189
Part NumberRCM30DCCS-S189
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCCS-S189 Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCCS-S189
Specification of RCM30DCCS-S189
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Pitch
0.156" (3.96mm)
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Contact Type
Hairpin Bellows
Color
Green
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia