BFC237944274
Overview of BFC237944274
Part NumberBFC237944274
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944274 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944274
Specification of BFC237944274
Package
Bulk
Capacitance
0.27 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)