RCM30DCAD
Overview of RCM30DCAD
Part NumberRCM30DCAD
ManufacturerSullins Connector Solutions
DescriptionCONN EDGE DUAL FMALE 60POS 0.156
DatasheetsDownload RCM30DCAD Datasheet PDFPDF Icon
Price for RCM30DCAD
Specification of RCM30DCAD
Status
Active
Package
Tray
Supplier
Sullins Connector Solutions
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Gender
Female
Number of Positions/Bay/Row
30
Number of Positions
60
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Number of Rows
2
Pitch
0.156" (3.96mm)
Read Out
Dual
Features
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Termination
Solder
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Contact Type
Hairpin Bellows
Color
Green
Flange Feature
Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia