BFC237944225
Overview of BFC237944225
Part NumberBFC237944225
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944225 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944225
Specification of BFC237944225
Capacitance
2.2 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)