BFC237944115
Overview of BFC237944115
Part NumberBFC237944115
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.1UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944115 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944115
Specification of BFC237944115
Capacitance
1.1 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)