BFC237944205
Overview of BFC237944205
Part NumberBFC237944205
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 2UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944205 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944205
Specification of BFC237944205
Capacitance
2 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)