BFC237944155
Overview of BFC237944155
Part NumberBFC237944155
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944155 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944155
Specification of BFC237944155
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Bulk
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
1.5 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)