BFC237944204
Overview of BFC237944204
Part NumberBFC237944204
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.2UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944204 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944204
Specification of BFC237944204
Capacitance
0.2 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)