BFC237944165
Overview of BFC237944165
Part NumberBFC237944165
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.6UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944165 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944165
Specification of BFC237944165
Capacitance
1.6 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)