BFC237944185
Overview of BFC237944185
Part NumberBFC237944185
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944185 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944185
Specification of BFC237944185
Capacitance
1.8 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)