BFC237944135
Overview of BFC237944135
Part NumberBFC237944135
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.3UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944135 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944135
Specification of BFC237944135
Capacitance
1.3 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)