BFC237944125
Overview of BFC237944125
Part NumberBFC237944125
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237944125 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237944125
Specification of BFC237944125
Status
Obsolete
Series
MKP379
Package
Bulk
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
1.2 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)